Események

Egy látássérült mindennapjai - A győri egyetemi színjátszó csapat rendhagyó darabbal készül - fotók

Egy látássérült hölgy életét és mindennapjait mutatja be hamarosan a Széchenyi István Egyetem SosemArt színjátszó csapata, méghozzá egy olyan csavarral, aminek köszönhetően a néző is részese lesz az élmények. A társulat három színpadi előadással is készül az év utolsó hónapjaira, melyek mindegyike ingyenesen megtekinthető.

Fotó: Nagy Gábor

Az elmúlt évadok nyomán rendkívül nagy népszerűségnek örvend a győri egyetem színjátszó csoportja. Olyan sokan jelentkeztek a társulatba, hogy a színpadi pozíciók mellett kellékes, díszlettervező, sőt zenei rendező pozícióban is kipróbálhatják magukat a fiatalok.

"2018-ban indultunk el, hiánypótló kezdeményezésként"

– mesélt a kezdetekről Csillag Attila, rendező, a társulat vezetője, aki maga is egyetemistaként ismerkedett meg a színpaddal, a Padlás színházban 2003-ban.

"Ma már 11 szakról mintegy 30 tagunk van. Itt együtt játszik a mérnök a pedagógussal. Sőt, végzett hallgatók is visszajárnak hozzánk."

Az idei őszi évadban három különleges előadást visznek színpadra. A kétfelvonásos, cirka két és fél órás, nagy Rejtő előadást, amelyben 9 kisebb komédiát fűznek össze; A Fátyol titkai-t, egy egyfelvonásos komédiát, és november végén pedig Borsodi Erzsébet, egy győri látássérült hölgy életét feldolgozó performance-szal vesznek részt a Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencián.

"Szóhoz se jutottam, mikor Attila megkeresett az ötlettel. Elképesztően nagy megtiszteltetés, hogy úgy gondolják, az életem színpadra vihető"

– mondta el Borsodi Erzsébet, aki maga is szerepel a darabban.

"Ezelőtt még verset se mondtam közönség előtt, ezért izgatottan várom milyen lesz. A közös munka során szinte újraéltem az életemet a gyerekkoromtól kezdve. A fiatalok rendkívül lelkesek, és a magukénak érzik a témát. Igyekeztem olyan személyes történeteket megosztani, amiket csak a legközelebbi családtagjaim, vagy még ők sem tudnak. Szeretném megmutatni, hogy a látássérültek is teljes értékű életet élhetnek, valamint, hogy az életben minden problémát félre lehet tenni és élvezni a szép dolgokat."

Meizer Bence, a társulat egyik büszke alapító tagja, aki a diploma megszerzését követően sem hagyott fel a színjátszással, már a rendezésbe is belekóstolt.

"Egészen fiatalon, még általános iskolában kezdtem a színjátszást, ami az egyetemig elkísért. Mikor Győrbe jöttem tanulni, nagyon hiányoltam ezt a mindennapjaimból. Szerencsémre épp akkor indult a társulat, így nem volt kérdés, hogy csatlakozom. Most már munka mellett járok vissza. A színjátszás mindig is a legkedvesebb hobbim lesz, a legtöbb közeli barátomat itt ismertem meg. Fel se merül bennem más program szerda estére."

A rendkívüli érdeklődésnek köszönhetően most már 30 fős társulat egyik legújabb tagja Szakály Dóra, aki kellékesként is segíti a csapatot.

"Az egyetem előtt is jártam már színjátszásra, és szerettem volna ezt folytatni. Nagyon szerettem volna csatlakozni az egyetemi társulathoz, mert sok jót hallottam róluk ismerősöktől, valamint az egyik előadásukra is elmentem. A felvételi nagyon jó élmény volt és a többiek is szeretettel fogadtak. A színjátszás mellett kellékes szerepben is kipróbálhatom magam, ami szintén nagyon tetszik, mert sok kreativitás kell hozzá."

Csillag Attilát arról is kérdeztük, mi a varázsa a SZE SosemArt-nak, hogy ennyi fiatalt vonz.

"A színjátszás a közösségről és a közlésről szól. A felvételin senkit nem utasítunk el, mivel már az nagy próbatétel, hogy valaki ki merjen állni a színpadra. Lehet, hogy rosszul szavalja a verset, de ezt meg lehet tanulni. Ami igazán fontos, hogy az illető közölni, fejlődni és szerepelni akar."

A társulat minden szerdán az Apáczai Csere János Kar Barsi Ernő termében gyakorolhat, ami, mint mondták, hatalmas lehetőség a számukra. Emellett nyáron egy roadmovie-t is szeretnének forgatni.

"Azt tervezzük, hogy mint egy utazó színház, öt nap alatt, öt környező településen játszanánk az érdeklődőknek, kosztért és kvártélyért. Erről az utazásról pedig egy filmet is forgatnánk" – beszélt a következő év nagy terveiről Csillag Attila.

Az eredeti cikket itt olvashatják el a kisalfold.hu-n.